Az emberi erővel hajtott vízitúrázásnak is vannak környezetvédelmi szabályai, az 1996. évi LIII törvény általános rendelkezései mellett speciális helyi szabályzásnak is meg kell felelni egyes vízterületeken. Erről szól ez a sorozat.
Az alábbi tájékoztatót az Őrségi Nemzeti Parktól kaptuk 2025 február 14-én.
A Rába folyó teljes hazai szakasza természetvédelmi oltalom alatt áll, a Natura 2000 hálózatba tartozik. Az Alsószölnök és Csákánydoroszló közti szakasza az Őrségi Nemzeti Park részét képezi, míg az Alsószölnök és Sárvár közti szakasz a Ramsari egyezmény (amely a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyekről, különösen, mint a vízimadarak élőhelyeiről szól) hatálya alá tartozik. Mindezt az teszi indokolttá, hogy a Rába hazánk egyetlen még szabályozatlan folyója, így egyedülállóan változatos élőhelyet alkot és kiemelkedően gazdag élővilágnak ad otthont.
A természet védelméről szóló, 1996. évi LIII. törvény 38. § (1) i) pontjának értelmében a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges a nemzeti park területén közösségi és tömegsport események rendezéséhez. Tehát az Alsószölnök és Csákánydoroszló közti Rába szakaszt érintő szervezett versenyekre (Rába maraton, Rába lapátolás, stb.), továbbá a vezetett túrákra, a nem egyéni vagy családi túrákra engedélyt kell kérni.
A természet védelméről szóló, 1996. évi LIII. törvény 43. § (1) pontjának értelmében tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása. Ebből kifolyólag a zátonyokon való kikötés, és még inkább az ott történő táborozás, tűzrakás tilos, mert az az ott fészkelő védett madarakat veszélyezteti.
Végezetül egy nagyszerű összefoglaló, melyben további információkat is megtalálhattok